Zabytki na Mazurach - zamki krzyżackie

Najchętniej i najliczniej odwiedzanymi zabytkami Mazur są zamki krzyżackie. Można je znaleźć a takich miejscowościach jak Giżycko, Nidzica, Kętrzyn, Barciany, Węgorzewo, Działdowo czy Ryn. W Ełku pozostały już tylko ruiny. Wszystkie pochodzą z XIV wieku. Każdy z nich posiada ciekawą historię, część uległa w różnych okresach przeróżnym uszkodzeniom, ale większość została odbudowana i stanowią nie lada atrakcję. Również dosyć licznie występujące i wkomponowane w krajobraz mazurskich wsi i miasteczek są pałace i dwory pruskie pochodzące z okresu XVIII- XIX wieku. Zachowane w różnym stanie przypominają o świetności i wielkości pruskich rodów i rodzin panujących na tych ziemiach.

Ełk - katedra św. Wojciecha

W Ełku warto zwiedzić katedrę św. Wojciecha - wybudowana w 1893 roku w stylu neogotyckim. W roku 1990 sprowadzono z Fatimy Figurę Matki Boskiej, którą rok później koronował Jan Paweł II, a w 1994 roku biskup ełcki ustanowił kościół Sanktuarium Diecezjalnym MB Fatimskiej. Również w Ełku znajduje się kolej wąskotorowa, jedna z nielicznych tego typu kolei na terenie Polski funkcjonująca do dnia dzisiejszego. Powstała w latach 1910- 1918, a jej działalności nie przerwała II wojna światowa. Do lat 90-tych XX wieku służyła jako regionalne źródło transportu, a w 1992 uznano ją za zabytek- prowadzone są już tylko kursy turystyczne. Godna zwiedzenia jest także Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Do najbardziej imponujących budowli sakralnych tego regionu należy Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce, która to została wybudowana z końcem XVII wieku, w miejscu, gdzie kult Matki Boskiej istniał od XIV wieku, a licznie przybywający pielgrzymi odbywali modły w kaplicy. Bogato zdobione wnętrze, wspaniałe organy i imponujący skarbiec sprawiają ogromne wrażenie. Perełką architektury sakralnej jest klasztor staroobrzędowców wybudowany w 1847 r., pierwotnie monaster męski, w Wojnowie. We wnętrzu klasztornej molenny jest muzeum: wystrój staroobrzędowego domu modlitwy, ikony z XIX w., krzyże, księgi, srebrny żyrandol. W zespole klasztornym znajdują się także: dom zakonnych, dwa domy furtialne, brama, budynki gospodarcze.
Miłośnicy talentu Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego powinni odwiedzić jago muzeum zlokalizowane w domu poety, we wsi Pranie. W okresie letnim często są tu organizowane koncerty muzyki poważnej, wieczorki literackie.

Kanały mazurskie

Kanały mazurskie, będące zabytkami kultury technicznej, stworzyły unikatowy system szlaków wodnych od Pisza do Węgorzewa. Trasą tą, po raz pierwszy, przepłynięto parowcem w 1856 roku. W 1765 prowizoryczne kanały łączyły jeziora Śniardwy i Mamry. Długość głównego Kanału Mazurskiego obecnie wynosi 51,7 km, w tym 22 km na terenie Polski. Różnica poziomu wód pomiędzy jeziorem Mamry, a rzeką Łyną wynosi około 111 m. Różnicę poziomów wody zniwelowano za pomocą 10 śluz i dwóch jazów.

Dość licznymi i dobrze zachowanymi obiektami są budowle wojenne, zarówno te wybudowane jeszcze za panowania Prus, jak i te powstałe podczas istnienia III Rzeszy, z okresu II wojny światowej. Twierdza Boyen (w Giżycku) została wybudowana pod koniec XIX wieku i stanowiła główne ogniwo w łańcuchu umocnień zamykających od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. W latach 1941-44 funkcjonował tu szpital polowy, a także miał tu swój główny sztab wydział zajmujący się werbowaniem do współpracy oficerów Armii Czerwonej. Jednak największym zainteresowaniem historyków i pasjonatów okresu wojennego cieszy się „Wilczy Szaniec”, w latach 1941- 1944 będący kwaterą główną Hitlera, położony w okolicy wsi Gierłoż i Kętrzyna. Na jego terenie znajdowało się około 80 obiektów o konstrukcji trwałej i około 100 baraków drewnianych. Najsolidniejsze schrony typu ciężkiego miały ściany o grubości 4-6 m i stropu do 8 m. Cała kwatera była starannie maskowana. „Wilczy Szaniec” udostępniono do zwiedzania w 1959, po wcześniejszym rozminowywaniu i wysadzeniu części obiektów (w latach 1945- 1955). Mniej znaną jest kwatera Himmlera „Wysoki Las” położona w okolicy Pozezdrza. W połowie lipca tłumy turystów ruszają do miejsca, gdzie odbyła się jedna z najsłynniejszych i najbardziej znanych bitew państwa polskiego- bitwa pod Grunwaldem. Od kilku lat 15 lipca odbywają się tu inscenizacje przyciągające tysiące ludzi, chcących zobaczyć to niezwykłe widowisko.

Polecamy

Niesamowity klimat i wspaniałe krajobrazy. Zapraszamy do poznawania przepięknych krain Italii. Zaplanuj wczasy w Toskanii - Toskania apartamenty.

Wczasy nad Morzem Bałtyckim - Świnoujście noclegi - do dyspozycji kwatery prywatne, komfortowe apartamenty lub domki nad morzem.

Zagraniczne wczasy wcale nie muszą być drogie. Przekonaj się o tym korzystając z oferty Bułgaria wczasy - atrakcyjne wakacje na Półwyspie Bałkańskim.