Do największych miejscowości Mazur należą między innymi:

OLSZTYN

Założony w XIV wieku stanowi ważny ośrodek naukowy i kulturalny tego regionu, jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego. Kulturowo i historycznie bardziej związany z Warmią, kojarzony jest bardzo silnie z Mazurami. Mieści się tutaj Uniwersytet Warmińsko- Mazurski, Ośrodek Badań im. Wojciecha Kętrzyńskiego, Teatr Lalek, Teatr im Stefana Jaracza, Filharmonia, Muzeum Warmii i Mazur, Muzeum „Gazety Olsztyńskiej”, Planetarium, Muzeum Przyrody. Jest to dość nietypowe miasto - w jego granicach znajduje się 11 jezior, a Olsztyński Las Miejski jest największym kompleksem leśnym w Europie, znajdującym się w granicach miejskich. Olsztyn to również liczne zabytki jak zamek kapituły warmińskiej, który obecnie jest siedzibą Muzeum Warmii i Mazur, kościół św. Jakuba Starszego będący bazyliką mniejszą, Wysoka Brama z XIV wieku, Kaplica Jerozolimska, Stary Ratusz, czy też XIX- wieczny pałac będący siedzibą Muzeum Przyrody.

zamek olsztyn

EŁK

Położone nad jeziorami Ełckim i Selmętem Wielkim, założone na przełomie XIV i XV wieku, jest bardzo chętnie odwiedzanym miastem. Zadbane, z plażami miejskimi, z wypożyczalniami sprzętu wodnego. Największą atrakcję stanowi Ełcka Kolej Wąskotorowa z Muzeum Kolejnictwa. Natomiast najstarszym obiektem są ruiny zamku krzyżackiego. Ciekawymi zabytkami sakralnymi są kościoły Najświętszego Serca Jezusowego, św. Wojciecha czy kaplica baptystów. W zabytkowej wieży ciśnień znajduje się Muzeum Kropli Wody.


GIŻYCKO

Położone pomiędzy Jeziorami Niegocin i Kisajno, konkuruje z Mikołajkami o miano żeglarskiej stolicy regionu. Posiada znakomitą bazę turystyczną, duże porty żeglarskie, liczne tawerny i hucznie przeprowadzane festiwale i koncerty muzyki szantowej, które przyciągają tłumy żeglarzy z całej Polski. Istniejący system kanałów łączący wszystkie jeziora zlokalizowane na tym terenie, sprawia, że najwięksi amatorzy sportów wodnych wyjeżdżają stąd zachwyceni. Warte zwiedzenia są Muzea Flory i Fauny Mazur oraz Twierdzy Boyen, a także zamek krzyżacki pochodzący z 1377 roku.

fontanna gizycko


MRĄGOWO

Polska stolica muzyki country, położona nad jeziorem Czos, znana jest na całym świecie dzięki Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Country, który odbywa się tu już od ponad 25 lat. Kolejną słynną imprezą jest Festiwal Kultury Kresowej, czy uwielbiana przez rzesze Polaków Mazurska Noc Kabaretowa. Będąc w Mrągowie warto zobaczyć Ratusz Miejski z oddziałem Muzeum Warmii i Mazur, a także przylegającą Strażnicą Bośniacką. Do ciekawych zabytków sakralnych należy kościół św. Wojciecha, kościół ewangelicko- augsburski, a także cerkiew prawosławna. Najlepszym punktem widokowym jest Wieża Bismarcka zlokalizowana w parku. Mrągowo to także rewelacyjna infrastruktura turystyczna i rozbudowane zaplecze dla miłośników sportów wodnych.

Polecamy

Zapraszamy do skorzystania z oferty wakacyjnego wyjazdu do Chorwacji - proponujemy noclegi: Apartamenty Chorwacja

Polecamy także ofertę Hiszpania wczasy - doskonały pomysł na wakacyjny wyjazd. Gwarancja świetniej pogody i mnóstwo atrakcji.

Tanie noclegi na Mazurach to szansa na zorganizowanie atrakcyjnych wczasów za rozsądne pieniądze. Zapraszamy!