Mazurskie jeziora

Oczywiście największą atrakcją Mazur są jeziora. Ich powierzchnia to 1700km2, a ich pojemność stanowi ¼ zasobu ogółu wód polskich jezior. Ilość jezior to około 4000. Są połączone licznymi kanałami, które same w sobie stanowią nie lada atrakcję turystyczną, gdyż część z nich to już zabytkowe systemy i urządzenia, powstałe jeszcze przed II wojną światowa. Największe jeziora Mazur to Śniardwy o powierzchni 113,8km2, będące jednocześnie największym polskim jeziorem, Mamry to jezioro o największej w Polsce objętości, która wynosi 1013mln m3, a Jeziorak jest najdłuższym jeziorem- 27km.

jezioro mazury

Żeglarstwo

Najbardziej znanym szlakiem żeglarskim jest Szlak Wielkich Jezior Mazurskich o długości 88km. Kolejny atut tego regionu to lasy. Na obszarze Mazur występują dwie puszcze- Piska i Borecka. Ta pierwsza, bardziej ucywilizowana ma powierzchnię ok. 100 tys. ha. W skład obszaru Puszczy Piskiej wchodzi wiele jezior, które pełnią także rolę rezerwatów. Jest ich w granicach puszczy 14. Najcenniejszy z nich znajduje się na Jeziorze Łuknajno, gdzie znajduje się ostoja łabędzie niemego. Natomiast Puszcza Borecka to las o powierzchni 230 km², który jest największym kompleksem leśnym na Pojezierzu Ełckim, będącym częścią Pojezierza Mazurskiego. Atrakcją puszczy jest wolnościowe stado około 60 dzikich żubrów. Dla wygody turystów zbudowano w okolicy Woliska zagrodę, w której na stałe przebywa kilka żubrów. Żubry zostały osiedlone w Puszczy w 1956 roku i początkowo były hodowane w zamknięciu. Sześć lat później całe stado uzyskało wolność. Wyjątkowość puszczy podkreśla także obecność wilków.

Mazury to region chętnie odwiedzany przez pasjonatów historii, a zwłaszcza II wojny światowej (Twierdza Boyen, Wilczy Szaniec). Licznie zachowały się obiekty pochodzące z okresów dużo wcześniejszych, kiedy władali tymi ziemiami Krzyżacy (Zamek Krzyżacki w Rynie, Giżycku z XIV wieku) i Prusacy (Kanał Elbląski, liczne pałace i dwory rodzin pruskich). Natomiast w licznych przystaniach i stanicach żeglarskich spotkamy gwar, licznych wodniaków, a w przybrzeżnych barach i tawernach można bawić się do białego rana. Najbardziej znaną i tłumnie odwiedzaną przystanią żeglarską są Mikołajki, ze swymi wspaniałymi pubami i tawernami. Mazury stanowią wspaniałą krainę, która oferuje turyście cudowną przyrodę, imponującą historię i zabawę- czy to w klubie nocnym, czy tawernie przy szantach, czy przy ognisku nad brzegiem jeziora.

Polecamy

Atrakcyjny urlop nad wybrzeżami Bałkanów. Najlepsza oferta noclegowa tylko u nas: Bułgaria kwatery.

Zapraszamy na piaszczyste i zadbane plaże Morza Bałtyckiego (np. do Kołobrzegu). Oferujemy tanie noclegi nad morzem w kwaterach, apartamentach lub domkach.

Poznaj możliwości zaawansowanego narzędzia do sprzedaży i rezerwacji biletów: System sprzedaży biletów.